Urządzenia Grzewcze

jedzenie z kuchni węglowychSą różne rodzaje pieców kuchennych. Istnieją płyty indukcyjne, ceramiczne, normalne kuchenki elektryczne, gazowe i wiekowe, świetne tradycyjne kuchnie na drewno.

Relikt zamierzchłych czasów? Nie! Współcześnie kuchnia na drewno to nie jest jakiś wygięty rozlatujący się Jawor u babci na wsi. Powstawane są wyjątkowo nowoczesne rodzaje kuchni, rustykalne niezwykle nawiązujące do przeszłych czasów, kaflowe, a nawet takie, które możliwe są do zabudowania w ciągu mebli w kuchni!

Wszak wracając do pytania - dlaczego jedzenie z kuchni węglowej smakuje lepiej? I czy w ogóle smakuje lepiej? Chodzi tu głównie o to, że na piecu kuchennym temperatura jest odrobinę niższa aniżeli na gazie, podczas gdy płomień bez przeszkód dotyka patelni. Na gazie jest możliwe jedzenie spalić, podczas gdy w tym samym momencie jest ono surowe w środku. Na kuchni węglowej trzeba być rzeczywiście specem w tej złej dziedzinie, ażeby spalić jedzenie! Pewne potrawy są zresztą niemożliwe do przygotowania na kuchence elektrycznej lub gazie. Jedzenie nie jest tak bardzo wygotowane. Leczo, bigos, wielorakie potrawy w sosie własnym - przygotować je da się jedynie na piecu kuchennym . Jedynie wtedy smakowały będą wybornie. Banalna nawet jajecznica smakuje o niebo lepiej, gdy zrobiona zostanie na kuchni na drewno, a nie na gaz, elektrycznej albo - o zgrozo - indukcyjnej!

Kolejna sprawa, że tworząc leczo albo bigos ważnym jest, aby potrawa nie gotowała się na pełnym płomieniu, ale łagodnie i długo. Bardzo długo. Bigos najlepszy jest, gdy podgrzewa się kilka godzin. Kto może sobie pozwolić na kilkugodzinne gotowanie go na kuchni elektrycznej z działającym w danym czasie okapem, bowiem zapach nie odpowiada pozostałym w mieszkaniu? No mało kto. Dlatego, że finansowo bigos wyjdzie drożej niżby sushi z restauracji. Na kuchni węglowej wygląda to inaczej, i zawsze wyglądało inaczej. Palenisko wypełnia się drewnem, moc grzania dostosowuje się dopływem powietrza i miejscem ustawienia garnka czy patelni, a konkretnie odległością od "środka". Nic skomplikowanego - środek kuchni to przeważnie wydzielona fajerka z pierścieniem. Co z resztą temperatury, jeśli grzana jest cała płyta? Można gotować wodę, zupę, podsmażać kiełbasę lub inne danie. Cała powierzchnia grzewcza może być przecież obsadzona patelniami i garnkami. W czym kłopot? W zapachu? Niegdyś robiło się to tak, że w kuchni po prostu był przewiew i wszystko zabierał wiatr poza dom. Mimo wszystko w kuchni i tak zawsze było upalnie - nawet zimą przy otwartych oknach. I zawsze było za małe pieniądze!

Należałoby nadmienić, że kuchnie węglowe i/lub na drewno często wyposażone są w piekarnik, który również jest ogrzewany jednocześnie korzystając z powierzchni grzewczej. A nawet sporo kuchni wyposarzonych jest w podkowę, do podgrzewania ciepłej wody do codziennego użytku, którą buforuje się w boilerze, a dalej zamiast korzystać z przepływowego ogrzewacza wody (na prąd czy gaz), gorącą wodę spuścić można z boilera - a da się jej ogrzać bez wątpienia dużo! Tyle pieczeni na jednym ogniu! Możliwe jest to wyłącznie w kuchniach na paliwa stałe.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl